ניתוח סירוס

 
 

ניתוח סירוס


ניתוח סירוס הוא ניתוח המתבצע בזכרים בו מסירים את האשכים ובכך מונעים מהזכר את היכולת להרביע ולהביא גורים.
הגיל המומלץ לביצוע הניתוח הוא 6 חודשים.
אצלנו במרפאה הוטרינרית אלפי מנשה הניתוח מתבצע בהרדמה מלאה ע"י מכונת הרדמה חדישה ובסטריליות מלאה! הכלב/חתול נמצא בהשגחה מלאה משך כל הניתוח ובשעות שלאחריו, אז, הוא ישוחרר לביתו עם מספר תפרים,(בחתולים אין תפרים בכלל) אשר יוסרו לאחר 10-14 ימים ולעיתים גם עם "קולר אליזבט" על ראשו. לאחר הניתוח הכלב חוזר אט אט לשגרה ואין כל צורך בטיפול מיוחד-גם לא אנטיביוטיקה(הניתוח מתבצע באופן סטרילי לחלוטין!)
אנו במרפאה הוטרינרית אלפי מנשה ממליצים מאוד לבצע את ניתוח הסירוס מהסיבות הבאות:
1.שוטטות ותוצאותיה-זכר לא מסורס נוטה לשוטט רבות ולברוח מהבית בניסיון למצוא נקבה(לא מעוקרת). בשוטטות זו הוא עלול להידרס או להיפגע בדרך אחרת ובסביבת הנקבה עלולים להיות זכרים נוספים אשר עלולים לנשוך ולפצוע אותו בקרבות על הנקבה. זכר מסורס לרוב יישאר בקרבת הבית וימנע מצרות אלה.
2.מחלות שונות-זכר לא מסורס עלול לחלות בסרטן האשכים, בנוסף תהיה לו נטייה מוגברת לגידולים באזור פי הטבעת ולהרניה פריניאלית(בקע).
3.ריבוי בלתי מבוקר של בע"ח-בישראל מומתים כל שנה כ100,000 כלבים בגלל מחסור בבתים עבורם, על המצב עם חתולי רחוב אין צורך להרחיב, לכן, סירוס(ועיקור נקבות)היא דרך הומאנית למנוע ילודה לא מבוקרת וע"י כך סבל מיותר והמתה של כל כך הרבה בע"ח.
4."התנהגות זכרית טיפוסית"-זכר לא מסורס נוטה להיות אגרסיבי יותר מזכר מסורס, הסיכוי של זכר מסורס לנשוך או להינשך קטן עשרות מונים מאשר זה של זכר לא מסורס. בנוסף, זכרים לא מסורסים נוטים "לסמן" ע"י השתנה-חתול לא מסורס יתחיל בגיל 6 חודשים להשתין בבית וכלב ישתין עשרות פעמים בכל טיול, הסירוס מונע את ההתנהגויות האלה.
החיסרון היחידי של הסירוס הוא שלחלק מהכלבים/חתולים תהיה נטייה קלה להשמנה לאחר הסירוס, אך קל מאוד לשלוט ולטפל בבעיה זו ע"י תזונה מתאימה ופעילות גופנית.
הסירוס בשום אופן לא משנה את ההתנהגות ולאחר הניתוח ההתנהגות ושמחת החיים תשארנה בדיוק כמו שהיו לפניו.
אין שום צורך לדאוג לכלב "לזווג לפחות פעם אחת"-דווקא סירוס בגיל המומלץ-6 חודשים,ייתן את התוצאות הטובות ביותר, לאחריו, כשהכלב כבר מפתח "התנהגות זכרית טיפוסית" תוצאות הסירוס מבחינה התנהגותית טובות פחות.
לכל שאלה אנא פנו אלינו ונשמח לענות לכם.

נכתב ע"י ד"ר דורון טלמור-רופא וטרינר
 

 

 

 

גרסה להדפסה גרסה להדפסה       שליחה לחבר שליחה לחבר      
 
 
כתובת: רחוב קדרון 56, אלפי מנשה   |   נייד: 052-8541113   |   דוא"ל:vetalfeimenashe@gmail.com